W Polsce obowiązuje ustawa Prawo probiercze, co oznacza, że wyroby przeznaczone do handlu, podlegają obowiązkowi badania i cechowania przez specjalne organy probiercze. Zgodnie z art. 3 ww. ustawy wszystkie wyroby z metali szlachetnych, po uprzednim badaniu, powinny zostać opatrzone cechą probierczą, określającą rodzaj metalu szlachetnego oraz próbą, wyrażoną w częściach tysięcznych. Obowiązkowi cechowania nie podlegają wyroby ze złota lub platyny o masie mniejszej niż 1 gram oraz wyroby ze srebra o masie mniejszej niż 2 gramy w sztuce lub w dwóch sztukach, gdy w obrocie stanowią parę (każdorazowo powinny być zaopatrzone w informację o masie i próbie). Nowe wyroby z metali szlachetnych są ponadto oznaczane znakiem wytwórcy. Wyroby pokryte powłoką z metalu szlachetnego lub je przypominające posiadają znaki "metal" lub "met", które odznaczają je od wyrobów wykonanych wyłącznie z metali szlachetnych.
Obecnie stosuje się oznaczenia cyfrowe określające zawartość procentową czystego złota w wyrobie. I tak np. najpopularniejsza próba złota w Polsce 0,585 zawiera w 1 gramie 0,585g czystego złota oraz pozostałą część, czyli 0,415g innych metali (srebro, miedź, pallad, nikiel itp.), mających wpływ na jego trwałość i walory kolorystyczne.
W naszym sklepie dostępne mamy obrączki w próbie 333, 585 i 750. Próba 333 to próba o najniższej zawartości złota. W tej próbie przeważają inne metale - głównie miedź i srebro. Większa ilość innych metali powoduje, że obrączki o tej próbie będą lżejsze od pozostałych prób (ok. 23% w stosunku do próby 585), natomiast obecna technologia zapewnia, że ich trwałość i wygląd nie odbiega od obrączek w próbach wyższych. W tej próbie wykonuje się najczęściej obrączki w żółtym kolorze złoto, niemniej część modeli dostępna jest również w innych kolorach złota. Próba 585 to próba najczęściej spotykana. Zawiera ona bardzo dobry stosunek zawartości złota i innych metali. W tej próbie nie ma problemu z i osiągnięciem różnych barw złota: żółtej, białej, różowej. W kolorze białym czynnikiem barwiącym jest nikiel, istnieje również możliwość zastosowania palladu. Próba 750 charakteryzuje się największą zawartością czystego złota. Obrączki w tej próbie będą najcięższe wagowo (ok. 23% od próby 585), a co za tym idzie również najdroższe. Ze względu na wysoką zawartość złota są nieco miększe od takich samych wyrobów w niższych próbach. Próba ta jest szczególnie popularna wśród klientów z Wielkiej Brytanii.
|
WYBIERZ INTERESUJĄCĄ CIĘ KATEGORIĘ